HTML

Spektátor

Országlátás sok szemszögből.

Kontakt

A szerzői kollektíva e-mailben a következő címen érhető el: spektator@googlegroups.com.

Utolsó kommentek

  • magyaroknyulai: SÜN? (2009.04.08. 19:53) A konyhapolitológus elemez
  • Bockó: Egyetértek veled. Szívesen beszélgetnék erről egy fideszes politikussal 8 sör után. Azt hiszem, h... (2009.04.08. 18:22) A konyhapolitológus elemez
  • oakeshott: Bokros Lajos for President!! Csatlakozzatok: www.facebook.com/group.php?gid=69179962305#/group.p... (2009.03.09. 17:52) A kapitalizmus halála
  • BeVi@Ózd (törölt): Minden tiszteletem Sólyom úré. Mindig a helyes utat jelöli ki célnak. A politikusok és mi is megfo... (2009.03.01. 07:57) Sólyom a cigányság integrációjáról
  • : Hát igen, ilyenkor jut eszembe az "átkos" rendszer, amit szocializmusnak hivtak. A vége felé már o... (2009.02.27. 08:34) Egy divat születése
  • Utolsó 20

gazdaság – politika – kultúra

2009.02.03. 00:58 cerasus s.

Válságkezelés Japánban és az Egyesült Államokban

Címkék: gazdaság usa japán hitelválság

Obama élénkítőcsomagja egy csomó aggályt felvet. A félelmek egyike, hogy az Egyesült Államok úgy fog járni, mint Japán, aki a maga ingatlanlufija utáni recessziónak szintén az állami kiadások növelésével akart véget vetni. Több különbséget is látnak azért az Egyesült Államok esetében:

  • A válság kezdetén a japán jegybank likviditásszűkítő monetáris politikába kezdett. A Federal Reserve ennek épp az ellenkezőjét teszi.
  • Az élénkítőcsomagok meglehetősen lassan megérő és hatékonytalan beruházásokba áramoltak (roads to nowhere). Amerikában remélik, hogy náluk nem (vagy legalábbis nem annyira) lesz így. A mostani demokrata csomagban szereplő adócsökkentés, illetve a munkanélküli segélyezés és az állami egészségbiztosítás kereteinek növelése viszonylag hamar juttat pénzt a gazdaságba.
  • A bejelentett csomagok egy része nem került végül a gazdaságba, mert a helyi önkormányzatokkal szemben szabott társfinanszírozási feltételeket nem mindig sikerült teljesíteni.
  • Rontott az eredményen az is, hogy bár az élénkítőcsomagok pumpáltak valamennyi pénzt a gazdaságba, a deficit kordában tartására megnövelt adók ezzel éppen ellentétesen hatottak. A fiskális politika végül nem sikerült annyira expanzívra, mint ahogy azt pusztán a csomagok mérete sejteti. (Ez a jelenség egyébként az Egyesült Államokat is jellemezte az 1930-as években.)
  • Az élénkítőcsomagokkal nem járt együtt a bankrendszer kitisztítása, így a pénzügyi szektor továbbra is a régi szennyesben taposott és nem tudott talpra állni.

Feltehetően minden aggodalom ellenére végül keresztülverik ezt a csomagot is Amerikában.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://spektator.blog.hu/api/trackback/id/tr74919465

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása