Vergõdés vagy kilábalás Budapesten:
Demján Sándor az oktatási rendszer torzulásáról is beszélt, emlékeztetve arra, hogy amikor az Orbán-kormány meghirdette a második diploma ingyenességét akkor 190 ezren jelentkeztek felsõfokú oktatásra, miközben szakmunkásképzésre csak 31 ezren. „A tudásalapú társadalomban számomra fontosabbak a jól képzett szakmunkások, mint a szociológusok és pszichológusok” – mondta a TriGránit elnöke.
A háttérben meghúzódó nagyon súlyos oka ennek az elszabott helyzetnek, hogy nincsen társadalmi szintű stratégiai jövőképünk, azaz egy szilárd elképzelésünk arról, hogy hova szeretnénk eljutni a következő 10-15-20 évben, milyennek szeretnénk látni Magyarországot és benne a magyarokat 2025-ben. Ennek a jövőképnek kellene irányt adnia például a felsőoktatás szervezésekor: mennyi diplomást termeljünk, azon belül mennyi bölcsészt, mennyi mérnököt stb.
Az eddigi politikából leszűrhető jövőkép valami ilyesmi: minél többet mindenből. Ez azonban nincsen rendben, a terveink összhangban kell legyenek a gazdasági lehetőségeinkkel. Érdemes pedig elgondolkodni ezen a kérdésen, ti. hogy kinek hol a helye a társadalomban és a gazdaságban. Ha ugyanis a sok piacképtelen szakon végzett diplomást nem tudja felszívni a munkaerőpiac, akkor hiába a könnyelmű ábránd a boldog értelmiségi tömegekről, a tudásalapú társadalom legfeljebb a diplomás koldusok számában lesz több a múlt századinál.
Utolsó kommentek