HTML

Spektátor

Országlátás sok szemszögből.

Kontakt

A szerzői kollektíva e-mailben a következő címen érhető el: spektator@googlegroups.com.

Utolsó kommentek

  • magyaroknyulai: SÜN? (2009.04.08. 19:53) A konyhapolitológus elemez
  • Bockó: Egyetértek veled. Szívesen beszélgetnék erről egy fideszes politikussal 8 sör után. Azt hiszem, h... (2009.04.08. 18:22) A konyhapolitológus elemez
  • oakeshott: Bokros Lajos for President!! Csatlakozzatok: www.facebook.com/group.php?gid=69179962305#/group.p... (2009.03.09. 17:52) A kapitalizmus halála
  • BeVi@Ózd (törölt): Minden tiszteletem Sólyom úré. Mindig a helyes utat jelöli ki célnak. A politikusok és mi is megfo... (2009.03.01. 07:57) Sólyom a cigányság integrációjáról
  • : Hát igen, ilyenkor jut eszembe az "átkos" rendszer, amit szocializmusnak hivtak. A vége felé már o... (2009.02.27. 08:34) Egy divat születése
  • Utolsó 20

gazdaság – politika – kultúra

2008.12.30. 23:08 cerasus s.

Állam és piac találkozása Oroszországban

Címkék: gazdaság állam hitelválság

A New York Times röviden összefoglalja a Gazprom közelmúltbeli történetét és helyzetét. Hiába a bőséges esztendők, az olajiparra nem jellemző módon ez az óriáscég is lehorzsolta a térdét a hitelválságban. A miért egy érdekes példája az állami szerepvállalásnak.

A Gazprom és a Rosznyefty, az orosz állam két fontos olajipari érdekeltsége az elmúlt években nagy adósságokba verte magát, hogy segédkezhessen az oligarchák meggyengítésében és a kormány megerősítésében. Felhasználták őket többek közt Roman Abramovics Szibnyeftyének és az adócsalási botrányban csődbe vitt Jukosznak a felvásárlásában is. Mindez azzal is együttjárt, hogy nem tudtak annyit költeni az új mezők feltárására és a technológiai fejlesztésekre, mint más országok nagycégei.

A hatékonytalanság a recessziós időszakban másban is megmutatkozik. Befektetők szerint általános jelenség, hogy az állami vállalatok a szűkös esztendőkben nem (sem) nagyon szeretnek költségcsökkentésbe fogni. A Gazprom sem tűnik kivételnek: 2004-ben, amikor egy hordó olaj ára 50 dollár alatt volt, 6,6 milliárd dollárt költöttek beruházásokra. Az olaj ma sem sokkal drágább, de a terv 2009-re ennek az ötszöröse. És tud még a Gazprom egyet s mást. Jelen van például a mezőgazdaságban és a médiában – amelyek közül egyikre sem jellemző, hogy ontaná a pénzt –, a biztosítási szektorban, banki leányán keresztül pedig a megszorult pénzintézetek is számíthatnak rájuk. 436 ezer alkalmazottat tart el, az átlagosnál magasabb béreket fizet és vállalati lakásokat tart fenn, üdülőkkel a Fekete-tengeren.

Julija Latinyina sajátos hasonlattal írta le, milyennek gondolja az orosz gazdaságot:

“I can describe the Russian economy as water in a sieve,” Yulia L. Latynina, a commentator on Echo of Moscow radio, said of the chronic waste in Russian industry.

“Everybody was thinking Russia had succeeded, and they were wondering, how do you keep water in a sieve?” Ms. Latynina said. “When the input of water is greater than the output, the sieve is full. Everybody was thinking it was a miracle. The sieve is full! But when there is a drop in the water supply, the sieve is again empty very quickly.”

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://spektator.blog.hu/api/trackback/id/tr70849517

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása